Close

20. 9. 2020

Co mě ekologický způsob života naučil?

Pochopit souvislosti mezi těmito věcmi mi trvaly možná déle, ale teď už vím, že je to důležité. Vždycky když jdu někam s kůži na trh, opakuji si jediné, i kdyby to mělo pomoct jedinému člověku, stálo to za to. A i tohle je ten případ, který je navíc hodně aktuální.
 
Píše se o tom v každé ekologické knize a já mám dnes potřebu o tom napsat taky. I když jsem byla touto oblastí vždy nepolíbená a potřebovala jsem na toto rozhodnutí větší dobu než pouze dovršit 18 let. Řeč je o volbách, ty se blíží a ač jsem si to dlouho nechtěla připustit, s ekologií jako takovou to hodně souvisí.
Tento rok půjdu k volbám poprvé, tedy pokud nepočítám ty jedny prezidentské, které jsem zatím měla šanci zvládnout. Dřív jsem o politice nechtěla ani slyšet a upřímně jsem si myslela, že se tento můj názor snad ani nikdy nezmění. Nechtěla jsem nikdy tlumočit názory příbuzných, tak jako to dělali moji vrstevníci a na všechno jsem prostě potřebovala více času. Čas na pochopení širších souvislostí a vytvoření svého vlastního názoru. Okolí mě často do politických debat tlačilo a já jsem to nenáviděla. Už i s tímto málem co víte, vám musí být jasné, že je tohle všechno trochu paradox. To, co jsem nenáviděla teď šířím dál. Nechci nikoho ovlivňovat, říkat mu koho má volit a koho ne, co je špatně a co není. Jenom prosím, najděte si čas.
Ať už čas na utvoření názoru nebo pokud je na tom někdo jako já, i na samotné vygooglení jak volby probíhají, ať nemáte strach jako já, že uděláte něco špatně. Ale hlavně čas na samotné volby. Věřím, že zvednout volební účast je první krok k dobru.