Close

1. 10. 2020

Káva a ekologie

Vstávám a ať jsou 4 ráno anebo 10, vždy svůj den začínám mletím kávy. Je to můj rituál, denní chléb a společenská událost, protože nad kávou se vždy všechno řeší lépe. Věřím, že mnozí z Vás tento pocit znají. S kávou jsem strávila tolik času, přečetla o ní mnoho informací a možná, že tohle je ten důvod proč se jí i přes její ekologický dopad nedokážu vzdát. Ale jak to s tím dopadem vlastně je, je vůbec něco, co můžeme ovlivnit?
Jeden z hlavních důvodů, proč je ekologický dopad kávy spíše negativní, je fakt že nelze úplně zvolit její lokální variantu. Tedy minimálně z hlediska produkčního, jako je oblast jejího původu. Evropa a Antarktida jsou dva jediné kontinenty, kde se káva nepěstuje, a proto musíme k jejímu negativnímu dopadu přičíst právě energetickou náročnost při její přepravě. Mnohdy je právě pro přepravu kávy zvolena lodní doprava, která má nejhorší ekologický dopad.
Pokud nepočítáme samotnou ekologickou zátěž při produkci kávovníku, jako je např. odolnost vůči chorobám, která přímo ovlivňuje použití herbicidů, dojdeme k závěru, že nejlepší variantou je káva výběrová.
Tato káva nám totiž zaručuje ruční sbírání kávových plodů a neodchází při jejím sběru k využití speciálních kombajnů pro sběr. Mohli bychom také vybírat mezi metodami zpracování, kdy při naturálním zpracování nedochází v celém procesu k použití nadbytku vody jako při metodě promyté. Přece jen opětovné použití vody na farmách je ekonomicky náročná vstupní investice. Nevýhodou tohoto „ekologičtějšího“ výběru může být fakt, že „přijdeme“ o určitý chuťový profil kávy.
Lokálnost si můžeme v souvislosti s kávou představit jako volbu samotné pražírny, zda zvolíme tu brněnskou, z jiného města anebo tu z ciziny, ale před tím se musí káva do pražírny nějakým způsobem i dostat. Existuje mnoho způsobů, kdy se káva prodává přes burzu, přes mnohé prodejce, Fair Trade cestou, ale i způsobem kdy pražírny přímo vykupují kávová zrna od farmářů.
Z dlouhodobého hlediska je kávový trh zatížený mnohými problémy etického charakteru. Pěstování kávy v rozvojových zemích, nedostatek peněz a nižší kvalita života. Farmáři mnohdy prodávají zrna přes tolik překupníků, že na ně samotné už příliš velký výdělek nezbude. Samotnou kapitolou je i prodej kávy na burze, kdy se prodává co největší objem za co nejnižší cenu. Fair Trade prodej v oblasti kávy je poměrně složitý, nedochází totiž k zaručení vždy dobré kvality kávy. Farmáři jsou sice organizováni do družstev a ty mají potom větší obstojnost na trhu, ale ne všichni farmáři mohou být do tohoto označení zahrnuti, protože například nemají svoji vlastní půdu pro pěstování. Ve zkratce je tento model překonán a nejlepší variantou je trh přímý neboli Direct Trade.
Na tomto trhu dochází k výkupu zrna bez zprostředkovatelů, kteří by krátili farmářův zisk. Celkově dochází k lepší přehlednosti a snad i spokojenosti obou stran.
A protože káva je naše velká vášeň, můžeme Vám prozradit, že KÁVA BUDE. A my si pro spolupráci vybíráme ty nejlokálnější pražírny, co to jenom jde. Podporujeme výběrovou kávu, ruční sběr plodů, moderní přístup k pěstování, a hlavně férovou cenu pro Vás i farmáře.