Close

9. 10. 2020

A co když chci začít a zkusit změnu?

Učit se novým věcem. To je něco, co možná v průběhu života vyhledáváme. A stejně jako já se teď začínám učit španělsky, tak někdo možná čte o zero waste a chce začít. Možná k tomu potřebuje nějakou učebnici, která je pro mě při učení důležitá, a tak jsem se rozhodla Vám přinést jedno doporučení na knihu, která právě jako učebnice může dobře posloužit.
Zatímco ekologické zaměření knihy je všem jasné, autorem knihy je Anita Vandyke, která v knize Život podle ZERO WASTE za třicet dní (v originále Zero Waste Life: In Thirty Days) vypráví svůj příběh a důvody proč se rozhodla žít jinak. Celý svůj příběh připodobňuje k životu jejich rodičů, se kterými vyrůstala v chudé Číně a zaměřuje se na věci, které dnešní společnost dělá jinak.
V 30 dnech přináší jednotlivé tipy na to, co dělat jinak. Každý den má jiné téma a celá knížka je rozdělena na dvě části, během prvních 15. dní se má čtenář zamyslet. V druhé polovině knihy již dochází k vyhodnocování situací. Zároveň kniha ve formě paperbacku vyzívá k plnění jednotlivých úkolů a supluje funkci pracovního sešitu, kdy si do jednotlivých „cvičení“ vpisujete postřehy a pokroky. Právě tyto cvičení mohou jednoduše sloužit jako dobrý start k nastavení jiného mindsetu.
Celá kniha je zpracována jednoduše a působí minimalistickým dojmem. Je také doplněna ilustracemi minimalistického charakteru a autorka se i prostřednictvím ilustrací snaží vysvětlit, že se ve svém životě nemusí omezovat, pouze stačí nad věcmi více přemýšlet.
I přesto, že je kniha zaměřena spíše pro začátečníky, jsem v ní našla sama tipy na věci, které jsem neznala. Například recept na odstraňování lepidla ze zavařovacích sklenic. Nejsympatičtější na celé knize mi bylo právě vysvětlení a srovnání života s jejími rodiči. A to je právě ono, tak se já sama snažím k této problematice přistupovat a pochopit, jak žili lidé dřív, než nastala tolik materialistická společnost. Kniha navíc slibuje, že člověk pod jejím vedení dokáže snížit produkci odpadu až o 80 %, toto tvrzení nemohu potvrdit ani vyvrátit. Přece jen jsem s knihou začínala o dva a půl roku později, než když jsem na startu tehdy stála já. Na závěr celé recenze snad ještě podotknu, že cena knihy je velice sympatická.