Close

13. 4. 2021

Jarní úklid

Ekologicky, ale také hlavně ekonomicky.

K období jara patří bezpochyby také pořádný úklid domácnosti. Zrovna úklidové prostředky máme po stránce zerowaste zvládnuté asi nejlépe z celého bytu, troufnu si říct, že v této oblasti jsme plně bezodpadoví. Převzala jsem plno tipů a inspirace na jednotlivé produkty/postupy a ráda bych je prostřednictvím tohoto příspěvku uceleně shrnula. Zároveň jde o věci, které jsou prověřené, vyzkoušené a doopravdy funkční. Posledním bonusem je také to, že jsou neskutečně ekonomické, no schválně vzpomeňte si, kdy jste naposled koupili prostředek, který sliboval zázraky – nebyl funkční – a kolik, že to vlastně stál?

Mezi základní prostředky pro výrobu vlastních čisticích prostředků patří především ocet, bika neboli jedlá soda, kyselina citronová a puer neboli perkarbonát sodný. Zatímco sodu a kyselinu citronovou seženete i v nejběžnějším supermarketu, její “mini” balíčky nejsou tou nejlepší volbou. Daleko lepší variantou je navštívit náš, nebo kterýkoliv jiný bezobalový obchod. Tekuté hotové čisticí prostředky jsou běžně k dostání stáčené na váhu. Sypkých ingrediencí, které slouží na více způsobů užití, si odsypete kolik budete potřebovat. Hlavní výhodou právě sypkých ingrediencí je především fakt, že si můžete v různých poměrech a kombinacích vytvořit čistící prostředek na cokoliv jen chcete.

V dnešním článku si blíže představíme jednotlivé složky a jejich použití především při čištění koupelny a kuchyně.

Octový čistič

Použití: Skvěle funguje na keramiku (umyvadla), ale i například na vanu/sprchový kout. Dá se použít v kuchyni na nerezové plochy jako je odkapávač a dřez, ale i na zašlou špínu například na sporáku. Skvěle poslouží i na vyleštění zrcadel či oken.

Jeden z nejvíce univerzálních čistících prostředků, který si jednoduše zvládne vyrobit každý sám doma. Budete na něj potřebovat pouze ocet a slupky z citrusů. Nemusíte mít strach octového zápachu, právě slupky a jejich macerace zaručí decentní pomerančovou vůni vysledného produktu.
Pro výrobu se hodí především kvasný 10% ocet, od toho běžného 8% se liší především barvou, není totiž dobarvovaný karamelem. 10% ocet je tedy světlé barvy, je možné jej využít i pro klasické vaření, vždy se ale používá ve zředěné formě.
Nachystáme si velkou zavařovací sklenici, slupky od citrusů, které jsou při běžné konzumaci následně vyhozeny, nyní ukládáme do sklenice a vždy je úplně celé zalijeme octem, pokud by nějaké část slupek byla vystavená kyslíku mohla by začít plesnivět a tomu se chceme vyvarovat. Nemusíme nakládat všechny slupky naráz, spíš postupně, s dalším kusem snědeného citrusu přihodíme opět slupky do nádoby a ocet dolijeme. Celkově necháme slupky macerovat tři měsíce. Po třech měsících ocet dostane až hnědou barvu, slupky slijeme a roztok přelijeme do nádoby s rozprašovačem.

Sypké ingredience:

Jedná se o sypké látky bílého charakteru. Především pokud nakupujete bezobalově je důležité jednotlivé ingredience nezaměnit. Bika neboli jedlá soda se často zaměňuje za sodu prací, ale mají rozdílné chemické složení, a tedy i způsob užití. V porovnání s kyselinou citronovou a puerem se jedná spíše o prášek. Kyselina citronová má drobné krystaly podobné cukru a puer (perkarbonát sodný) je tvořen spíše z drobných kuliček, které nejsou lesklé.

PUER – perkarbonát sodný

Použití: Jedná se o bělící prášek, který můžeme přidávat do bílého prádla (1 lžíce), vybělit s ním záclony, spolehlivě s ním vyčistíme záchod a skvěle propláchneme odpady.

Bělící prášek, který čistí na bázi kyslíku – při kontaktu s vodou začne vytvářet bublinky. Pokud chceme prášek použít na čištění záchodu stačí nám 2 lžíce, prášek nasypeme do záchodové mísy a necháme zhruba 15 minut působit. V záchodě se začnou tvořit bublinky a po nějaké době působení se může vytvořit i vyloženě pěna. Následně zalijeme vroucí vodou.

Pro vyčištění odpadů se používají 1-2 lžíce perkarbonátu, který se následně zalije sklenkou horkého octa – puer skvěle působí především za vyšších teplot, proto je právě teplý ocet důležitý. Po 15 minutách působení propláchneme odpad vřelou vodou.

Kyselina citronová

Použití: Kyselinou citronovou můžeme vyčistit například rychlovarnou konvici, působí skvěle proti vodnímu kameni. V kombinaci s octem a jedlou sodou opět vyčistit odpady, ale o tom až za chvíli. Zároveň si z ní člověk může jednoduše vytvořit máchadlo na prádlo.

Máchadlo má v pračce svůj důvod. Protože je naše pokožka neutrálního pH a prací prostředky zásaditého pH, je potřeba k praní zařadit kyselý oplach, který následně pH vyrovná. Máchadlo zjednodušeně způsobuje, že se z prádla jednoduše vypere přebytečný prášek, tento fakt ocení hlavně jedinci s citlivější pokožkou. Také si můžete všimnout, že po jeho použití nezůstávají na tmavém oblečení zašedlé mapy. Máchadlo připravíme navážením 150 g kyseliny citronové a zalitím 1 litru vody. Používá se stejně jako bychom používali aviváž, přidáváme do pračky do “přihrádky” na aviváž.

Bika – jedlá soda

Použití: Skvěle poslouží na vyčištění odpadů, umí pohlcovat pachy např. i z plastových krabiček.

Bika poslouží v kombinaci s kyselinou citronovou a octem jako skvělý pomocník při čištění odpadů. Do zanešeného odpadu přidáme půl hrnku sody a půl hrnku kyseliny citronové, následně zalijeme půl hrnkem octa. Při této reakci se začne tvořit pěna a celý roztok pravděpodobně “vybublá” ven. Necháme zhruba 15 minut působit, následně odpad důkladně propláchneme vřelou vodou z chvíli odstáté rychlovarné konvice.

Hotové čistící prostředky:

Citronový gel na vodní kámen
Použití: Skvěle poslouží v koupelně a kuchyni například na vodní baterie a sprchové kouty. Má gelovou strukturu, proto je vhodný pro roztírání na houbičce.

Z kupovaných prostředků se mi skvěle osvědčil citronový gel na vodní kámen od značky Tierra Verde. Výhodou této značky je především snadná dostupnost v bezobalových prodejnách. Má krásnou citronovou vůni, gelovitou strukturu a kapičky vodního kamene před ním nemají šanci.

A bez čeho se při úklidu bytu/domu neobejdete Vy?